6 DH Enigma
www.6dhenigma.pl

FAQ Użytkownicy Grupy Galerie Rejestracja Zaloguj
Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Szukaj

Czarne stopy- Seweryna Szmaglewska

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum 6 DH Enigma Strona Główna -> inne
Autor Wiadomość
matygrysa
podporucznik
podporucznikDołączył: 20 Gru 2005
Posty: 294
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: 6 DH Enigma

PostWysłany: Sob 13:17, 01 Lip 2006    Temat postu: Czarne stopy- Seweryna Szmaglewska

Seweryna Szmaglewska
„Czarne Stopy”(streszczenie książki)
1.Wakacje za pasem
Warszawska drużyna harcerska przygotowuje się do wyjazdu na obóz. Dla najmłodszych jest to pierwsza taka wyprawa. Chłopcy są podekscytowani, nie mogą doczekać się następnego dnia. Wesoły Franek Fobusz przedrzeźnia woźnego. Drużynowy sprawdza przygotowanie chłopców. Na zbiórce okazuje się, że brakuje jednego harcerza, Marka Osińskiego. W internacie, w którym mieszkają chłopcy, nie ma również rzeczy Marka. Rozpoczynają się poszukiwania. Nikt nie domyśla się, dlaczego chłopak zniknął tuż przed wyjazdem na obóz/

2.Pościg
Na dziedzińcu szkolnym odbywają się zawody harcerskie. Ale jeden zastęp nie bierze udziału w zawodach, ponieważ szuka zaginionego harcerza. Chłopcy przeszukują okolice cmentarza. Tam podobno widziano Marka w towarzystwie jakiegoś ponurego typa.

3.Kim jest brodacz?
Ponury typ, z którym podobne wcześniej szedł Marek i którego śledzili harcerze, okazuje się rzeźbiarzem nagrobków – nieco dziwnym, ale z pewnością niegroźnym. Drużynowy Andrzej Wróbel udaje się do mieszkania innego brodacza – opiekuna zaginionego chłopaka. To odrażający i wulgarny typ, który za wszelką cenę chce udowodnić, że ma władze na chłopcem. Drużynowy przeprowadza trudną rozmowę z brodaczem. Jednak Marek nadal nie zostaje odnaleziony. Chłopcy ciągle nie wiedzą, gdzie jest ich kolega.

4.Diabeł o północy
W środku nocy chłopcy zostają nagle obudzeni przez niepokojące dźwięki. Razem z drużynowym sprawdzają, skąd one dochodzą. Znajdują kukłę wykonaną z ubrań. Drużynowy domyśla się, kto zrobił manekina.

5.Westchnienie za szafą
Andrzej Wróbel znajduje ukrytego za szafą Marka Osinskiego. Rozmawia z nimi tłumaczy mu, że zachowanie jego opiekuna nie może mieć żadnego wpływu na decyzje chłopca o wyjeździe na obóz. Uspokojony nastolatek kładzie się spać.

6.Nie taki diabeł straszny jak go malują
Drużynowego w nocy męczy koszmarny sen-śni mu się niemiły brodacz. Andrzeja o świcie budzi oboźny i rozmawia z nim na temat Marka. Oboźny uważa, że nie powinien on jechać na obóz, bo będzie miał zły wpływ na pozostałych chłopców.

7. Na zboczu Diabelskiego Kamienia
Chłopcy jadą ciężarówką na obóz-jedzą porzeczki, jabłka, śpiewają. Po przyjezdzie na miejsce wypełniają rozkazy drużynowego i oboźnego - rozstawiają namioty, budują latrynę, ustawiają maszt.

8.Własny namiot na głową
Chłopcy z zapałem urządzają obóz. Młody Osiński staje się obiektem kpin, ponieważ nie zna harcerskich nazw. Chłopakowi jest przykro. Ale to jemu właśnie udaje się odpowiedzieć na pytanie drużynowego dotyczące Gór Świętokrzyskich. Andrzej Wróbel powierza Markowi funkcje bibliotekarza obozu. Harcerze wymyślają nazwy dla swich zastępów. Marek proponuje, aby ich zastęp nazywał się Czarne Stopy.

9,Carne Stopy nad Lubrzanką
Zmęczeni harcerze szykują się do snu. Tuż przed snem czeka ich mycie w rzece. Kadra obozowa sprawdza czystość. W nocy Marek nie może zasnąć. Wymyka się z namiotu i dołącza się do pełniącego wartę Bochenka.

10. Beczka Śmiechu
Marek wraz z harcerzami Korkiem i Bochenkiem przygotowuje kukły-Radę drużyny. Praca nad kukłami zajmuje im czas do świtu.

11.Artyści w terenie
Kukły przygotowane w nocy bardzo się wszystkim podobają. Niestety, w nocy artyści niechcąco uszkodzili mundur drużynowego. Oboźny ponownie udowadnia drużynowemu, że Marek wywiera zły wpływ na kolegów. Ponadto na odprawie chce zakpić z nocnych artystów i podstępnie wyznacza ich do zbudowania „artystycznego” ogniska oraz uprzątnięcia z terenu
obozu krowiego łajna, Podczas sprzątania wokół obozu Marek spotyka dwie harcerki z pobliskiego obozu. Jest zawstydzony, ponieważ został przyłapany na sprzątaniu krowich odchodów. Jedna z harcerek bardzo mu się podoba.

12.Rada Drużyny-kukła robi zeza
W obozie pojawia się ekipa filmowa, która robi reportaż o harcerzach. Filmowcom bardzo się podoba Rada Drużyny. Ponieważ wśród manekinów brakuje kukły bibliotekarza, Marek zostaje posadzony jako żywa kukła. Radę Drużyny przychodzą oglądać harcerki. To dla Marka bardzo niemiłe przeżycie, ponieważ staje się pośmiewiskiem całego obozu i wszystkich gości.

13.Piewrwsze ognisko
Wieczorem harcerze zbierają się na pierwszym obozowym ognisku. Drużynowy wyznacza im obozowe zadania.

14.Z kroniki obozu
W kronice obozu zapisane zostają wydarzenia każdego obozowego dnia: budowa obozu, spotkanie z mieszkańcem pobliskiej wsi.

15.Czarna Warta
Nocną warte obejmują Czarne Stopy. Marek z Felkiem zgłaszają się do czarnej warty (od północy do drugiej w nocy). Początkowo chłopcy nie mogą zasnąć, bo czekają na swoją kolej. W czasie warty czas im się bardzo dłuży, są też zaniepokojeni dziwnymi odgłosami. Zmarznięci i senni przysiadają obok namiotu z narzędziami. Zasypiają.

16.Pomnik oboźnego
Harcerze zbierają kamienie do umocowania prycz. Żartują, że z kamieni przygotowany będzie pomnik oboźnego

17.Kradziesz w obozie
Okazuje się, że podczas warty Czarnych Stóp z kuchennego magazynu zginął cały zapas serdelków. Podejrzenie pada na harcerzy pełniących warte. W obozie panuje bardzo nieprzyjemna atmosfera. Marek przypomina sobie hałasy, jakie słyszał podczas warty, i postanawia za wszelką cenę wytropić złodzieja. Chłopiec przeszukuje okolice obozu. Na Górze Radostowej znajduje ślad-papier po serdelkach. Chwilę później dociera do starej szopy i w niej znajduje coś, co wyjaśnia sprawę zniknięcia jedzenia.

18.Tajemnica
Na Górze Radostowej Marek znalazł papier i dwa serdelki. Razem z Felkiem chcą w tajemnicy przed resztą harcerzy wyjaśnić całą sprawę i w ten sposób przywrócić dobre imię Czarnym Stopom.

19. Znak na drzewie
Na drzewie obok obozu pojawia się dziwny znak. Oboźny, Hindus i Puma (członkowie kadry obozu) uważają, że to drużynowy przygotował zagadkę. Ruszają w kierunku, który wskazuje strzałka.

20.Podchody
Drużynowy organizuje podchody dla całego obozu. Najszybszy i najbardziej wytrwały okazuje się młody Osiński. W czasie podchodów oboźny znajduje w namiocie Czarnych Stóp dwa zaginione serdelki. To potwierdza jego podejrzenia co do Marka.

21.Leśne Oko
Drużynowy ma żal do oboźnego, że przeprowadził w namiotach rewizje. Przykro mu też, że Marek okazał się złodziejem. Podczas spaceru w lesie znajduje wskazówkę i list podpisany „Leśne Oko”

22.Nocny gość
W nocy nad obozem przechodzi huragan. Zniszczony zostaje namiot Białych Fok. Z lasu nadawane są sygnały alfabetem Morse’a. To znak od Leśnego Oka.

23.Leśne Oko patrzy
Leśniczy prosi harcerzy o pomoc dla mieszkańców wsi, którym huragan zniszczył obejścia. Leśne oko znów daje znak swojej obecności.

24.Wyrzuty sumienia
Marek martwi się, że nie wyjaśnił dotąd sprawy kradzieży. Ma wyrzuty sumienia, że zawiódł zaufanie drużynowego.

25.Marek używa szyfru
z magazynu w nocy znika zapas mleka. Po śniadaniu na polecenie drużynowego Marek zajmuje się biblioteką.

26.Na wędrówkę
Zastępy wyruszają na wędrówkę, która ma być sprawdzianem ich wiedzy o Górach Świętokrzyskich.

27.Postuj w Ciekotach
Czarne Stopy zatrzymują się w Ciekotach na poczęstunek malinami. Gospodarz wspomina Stefana Żeromskiego. W czasie wędrówki Felek wyśpiewuje wesołe melodie, aby umilić kolego maszerowanie.


28. Królewicz Emeryk płata figle
Na polu Czarne Stopy spotykają sędziwego gospodarza. Postanawiają mu pomóc przy żniwach. Gospodarz opowiada harcerzom legendę o królewiczu Emeryku wspinającym się na szczyt Świętego Krzyża.

29.Byk fernando tramtadrata
Spotkanie z pasącymi się na łące bykiem okazuje się bardzo niebezpiecznie. Chłopcy ratują się ucieczką na drzewa. Bezsilni obserwują, jak byk tratuje psa, który nieoczekiwanie pojawił się na łące.

30.Powstrzymano koniec świata
podczas obozowego ogniska zastępy zdają sprawozdanie z odbytej wędrówki. Konkurs na najlepszą trasę wycieczki wygrywają Białe Foki. Drużynowy przedstawia chłopcom zaszyfrowany tekst. Odczytać umieją do tylko Marek i Felek. Jest to bowiem szyfr, którego używali, porozumiewając się między sobą. Osiński opowiada o znalezionej w szopie suce i szczeniakach.

31.Nocny alarm
W nocy od strony rzeki słychać jęki. Widać też światła-to Leśne Oko nadaje do harcerzy wiadomość. Andrzej Wróbel ratuje tonącego w rzece psa. Pomaga mu nieznajomy mężczyzna-to właśnie Leśne Oko.Suka(to sama którą ratował byk)ma złamaną nogę. Harcerze otaczają opieką ją i szczeniaki.

32.Topielica z Lubrzanki
Drużynowy opowiada, w jaki sposób uratował wyżlicę. Psa odwieziono do szpitala, a szczeniaki zabrano do obozu. Każdemu zastępowi zostaje przydzielony jeden szczeniak.

33.Psie porządki
Obecność szczeniaków bardzo zmienia życie obozowe. Harcerze są zachwyceni swoimi podopiecznymi.

34.Z obozowej kroniki
Obóz powoli dobiega końca. Chłopcy szykują się do uroczystego ogniska.


35. Ognisko.
Zastępy przygotowują występy artystyczne. Na uroczyste pożegnalne ognisko zaproszeni są mieszkańcy okolicznych wsi.

36.Leśne Oko zdobywa maszt
Jeden z ostatnich nocy z obozowego masztu ginie flaga. To sprawka Leśnego Oka. Harcerze są pełni podziwu dla sprytu najemniczego mężczyzny.

37. Drużynowy poznaje Leśne Oko.
O świcie drużynowy idzie do lasu i tam poznaje Leśne Oko. To niezwykłe spotkanie, bowiem Leśnym Okiem okazuje się okaleczony w czasie wojny partyzant. Harcerz rozmawia z nim o wojnie, wychowaniu młodzieży, harcerstwie.

38. Czuj-czuj-czuwaj!
Harcerze wracają ciężarówką do domu. Po drodze zatrzymują się n postój i nieoczekiwanie spotykają Walerię- kucharkę z internatu. Waleria częstuje wszystkich zupą i postanawia, że jeden z piesków- Czarna Stopa- zamieszka w internacie. Marek jest bardzo szczęśliwy, ponieważ mocno się przywiązał do szczeniaka.Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Agata
major
majorDołączył: 29 Gru 2005
Posty: 404
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: madagaskar

PostWysłany: Czw 17:56, 31 Sie 2006    Temat postu:

Ksiazka mi sie podobala ale juz jej nie pamietam Confused jej tresc zostala zasypana nowymi myslami ale poczytma streszczenie ;P

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum 6 DH Enigma Strona Główna -> inne Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo

Elveron phpBB theme/template by Ulf Frisk and Michael Schaeffer
Copyright Š Ulf Frisk, Michael Schaeffer 2004


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Regulamin